Maryia Kalesnikava uit Belarus

Afbeelding
Maryia: ontvoerd en opgesloten omdat ze politieke verandering wil © Privé

Maryia durfde het aan om de onderdrukkende regering uit te dagen bij de presidentsverkiezingen. In een poging om haar het land uit te zetten, werd ze ontvoerd. Ze kon ontsnappen, maar werd opgepakt en tot 11 jaar celstraf veroordeeld. Maryia is ziek en het gebrek aan verzorging in de gevangenis kan levensbedreigend zijn. Ze mocht meer dan een jaar geen enkel contact hebben met familie, vrienden of andere gevangenen.

WAT KAN JE DOEN?
Schrijf een brief naar de minister van Buitenlandse Zaken van Belarus en eis de vrijlating van Maryia.

Oqba Hashad uit Egypte

Afbeelding
Oqba: opgesloten en gefolterd omdat zijn broer mensenrechtenactivist is © Privé

Oqba zit al meer dan vijf jaar in de gevangenis in vreselijke omstandigheden. Hij werd gefolterd en krijgt niet de medische zorg die hij nodig heeft (Oqba draagt sinds kinds af een beenprothese). De Egyptische autoriteiten houden Oqba uitsluitend vast uit wraak voor het activisme van zijn broer.

WAT KAN JE DOEN?
Schrijf een brief naar de Egyptische president en eis de vrijlating van Oqba.

Leidy Cadena uit Colombia

Afbeelding
Leidy: door een agent beschoten bij een vreedzaam protest en daardoor haar oog verloren

Leidy werd tijdens een protest tegen de regering beschoten door een agent van de oproerpolitie. Een rubberkogel raakte haar gezicht zo hard dat ze blind raakte aan haar rechteroog. Een kunstoog helpt om de wonde te verbergen. Nadat Leidy klacht indiende tegen de betrokken agent, kreeg ze doodsbedreigingen. Voor haar veiligheid moest ze naar het buitenland vluchten.

WAT KAN JE DOEN?
Schrijf een brief naar de Colombiaanse president en eis dat mensen als Leidy veilig kunnen betogen.

Wet’suwet’en landverdedigers uit Canada

Afbeelding
Wet’suwet’en landverdedigers: bedreigd omdat ze hun land en de natuur beschermen

De Wet’suwet’en landverdedigers houden vreedzame acties tegen een gaspijpleiding die zonder hun toestemming wordt aangelegd dwars door hun voorouderlijk land. Ze krijgen daarom te maken met geweld en pesterijen. Meerdere landverdedigers riskeren zelfs een gevangenisstraf.

WAT KAN JE DOEN?
Schrijf een brief naar de premier van Brits-Columbia en eis dat de bedreigingen tegen de Wet’suwet’en landverdedigers stoppen.

Hoe kan je helpen?

Schrijf een brief, verander een leven. Doe met je klas of school mee aan de Schrijf-ze-VRIJdag en schrijf onrecht de wereld uit.

Bestel je gratis schrijfpakket met voorbeeldbrieven, een leerkrachtengids met werkvormen, posters, stickers en meer!

Bestel een gratis schrijfpakket

Afbeelding