Geldig: 1 april - 10 mei 2026
STUUR EEN BRIEF NAAR:
Assistant Attorney General Harmeet K. Dhillon
Civil Rights Division, US Department of Justice
950 Pennsylvania Avenue NW
Washington DC 20530 USA
E: harmeet.dhillon@usdoj.gov
STUUR EEN kopie NAAR:
Ambassade van de Verenigde Staten
T.a.v Bill White, ambassadeur
Regentlaan 27
1000 Brussel
E: BrusselsExecutiveOfficeDL@state.gov
Verenigde Staten: laat aanklachten tegen journalisten vallen
Journalist Georgia Fort en andere journalisten worden vervolgd met zware aanklachten nadat ze verslag deden van een anti-ICE-protest in Minnesota.
Wie?
Georgia Fort en andere journalisten uit de Verenigde Staten.
Wat is er aan de hand?
Journalist Georgia Fort deed op 18 januari 2026 samen met andere journalisten verslag van een anti-ICE-protest in een kerk in Minnesota. Het Amerikaanse ministerie van Justitie vervolgt nu Fort en andere leden van de pers met ernstige strafrechtelijke aanklachten, waaronder ‘haatmisdrijf’. Sinds januari 2025 zijn de media en journalisten wel vaker het doelwit van vervolging vanwege hun berichtgeving over de regering-Trump.
Wat wil Amnesty?
Amnesty dringt er bij de autoriteiten op aan om alle aanklachten tegen leden van de pers in te trekken. De aanklachten zijn louter bedoeld om journalisten te intimideren en het zwijgen op te leggen.
ACHTERGROND
Protesten tegen ICE
In december 2025 lanceerde de Amerikaanse president Donald Trump een harde migratiecampagne in Minnesota. Het ministerie van Binnenlandse Veiligheid zette meer dan 3.000 federale agenten in die militaire tactieken tegen inwoners gebruikten. Op 7 januari 2026 hebben ICE-agenten Renee Good gedood, een vrijwillige waarnemer die toezicht hield op federale migratieacties in Minneapolis.
Gearresteerd na verslaggeving
Na de dood van Renee Good protesteerde op 18 januari een groep demonstranten in een kerk in de stad St. Paul, omdat een van de predikanten van die kerk op dat moment waarnemend directeur was van het plaatselijke ICE-kantoor. Journalist Georgia Fort en andere vertegenwoordigers van de pers kwamen ter plaatse om verslag uit te brengen van het protest. In de vroege ochtend van 30 januari werden Georgia Fort en andere leden van de pers gearresteerd.